Back to shit

Kim jest Lider Opinii?

Publish: 5/07/2023
Kim jest Lider Opinii?

Kim jest Lider Opinii? – Liderzy opinii to znane osobistości, które cieszą się autorytetem w oczach swojej publiczności. Budzą zaufanie i szacunek, posiadają wysoki status społeczny.

Ludzie słuchają liderów opinii (opinion leader). Ufają im jako ekspertom w danej dziedzinie. Promocję za pośrednictwem liderów opinii nazywa się influencer marketingiem. Marki umieszczają reklamy u blogerów, angażują liderów opinii w kampanie reklamowe w mediach, zapraszają ich jako ekspertów i sędziów na imprezy promocyjne i konferencje.

mask

Influencer

Influencer to popularna postać medialna.

Jest znany przede wszystkim dzięki internetowi. Influencer może nie posiadać ekspertyzy w żadnej dziedzinie, a po prostu transmitować swoje życie i być popularnym. Jego głównym celem jest zdobycie jak największej liczby obserwujących i monetyzacja swojego blogu. Lider opinii to osoba, która stała się znana dzięki swojej ekspertyzie lub zawodowi. Jego popularność nie jest związana z internetem.

Igor Mann pisze książki o marketingu, dlatego jest znany. Laysan Utyasheva jest znana jako prezenterka i gimnastyczka. Obie te osobistości prowadzą swoje konta w mediach społecznościowych, ale ich główna działalność nie jest związana z blogowaniem. Lider opinii może łatwo stać się influencerem, jeśli będzie promować swój blog. Możliwa jest również odwrotna sytuacja, gdy influencer staje się liderem opinii. Zdobywa on rzeczywistą ekspertyzę w jakiejś dziedzinie i zdobywa zaufanie swojej publiczności. Rodzaje liderów opinii Liderami opinii stają się biznesmeni, aktorzy, muzycy, politycy, prezenterzy, aktywiści i działacze społeczni. Ogólnie można ich podzielić na dwie grupy:

Celebryci

Celebryci – to aktorzy, piosenkarze, sportowcy, prezenterzy. Fani chcą być bliżej swoich idoli, korzystać z tych samych aplikacji, kupować te same marki. Interesują się ich opinią na temat różnych wydarzeń, firm, produktów. Eksperci – to specjaliści, biznesmeni, osoby zajmujące wysokie stanowiska i prowadzące aktywną działalność społeczną. Publiczność słucha ich rad i rekomendacji, ponieważ eksperci posiadają doświadc

Formaty pracy z liderami opinii

Istnieje kilka formatów pracy z liderami opinii. Różnią się one funkcjonalnością gwiazd, wynagrodzeniem i długością umów.

Ambasadorowie, lub wysłannicy marki, na podstawie umów korzystają z reklamowanych produktów w codziennym życiu i na własnym przykładzie pokazują ich zalety. Właściciele marki często wybierają osobę związana z branżą, w której działa firma.

Firmy coraz częściej poszukują ambasadorów wśród mikroblogerów, którzy już korzystają z ich usług. Tego rodzaju reklama tworzy efekt tzw. szeptaniny i jest tańsza niż współpraca z dużymi celebrytami. Blogerzy z niewielką publicznością są gotowi pracować na zasadzie wymiany usług, na przykład promować centrum fitness w zamian za bezpłatny abonament.

Ewangelistów, w przeciwieństwie do wysłanników, promują markę bezpłatnie. Sami są lojalnymi użytkownikami i zarażają swoją publiczność swoim osobistym przykładem.

Osoba reprezentująca markę nie musi osobiście korzystać z promowanego produktu w codziennym życiu. Jest ona związana z firmą umową długoterminową, na podstawie której pojawia się w reklamach i bierze udział w wydarzeniach. Zazwyczaj do tej roli wybiera się charyzmatyczną osobę publiczną, która odzwierciedla wartości marki.

Jednorazowe działania reklamowe.

Oprócz długoterminowych form współpracy istnieją również jednorazowe działania reklamowe. Sławna osoba publikuje post reklamowy, opowiada o produkcie w swojej historii (stories) i oferuje korzystanie z własnego kodu promocyjnego.

Lider opinii może również promować markę w sposób naturalny, praktycznie niezauważalny dla użytkowników. Na przykład, może zaprezentować produkt w filmie lub dokonać recenzji bez bezpośredniej sprzedaży – taki format jest uważany za integrację reklamową.

Jak wybrać lidera opinii

Podczas wyboru lidera opinii należy kierować się następującymi kryteriami:

  • Popularność: Zbadaj, które osobowości medialne są popularne wśród twojej docelowej grupy odbiorców, komu ufają i jakie blogi czytają. Sprawdź, czy nie promują konkurencji.
  • Sfera wpływu: Liderzy opinii posiadają autorytet w określonej dziedzinie. Na przykład Anton Dolin recenzuje filmy, dlatego rekomendacja kina online lub platformy podcastowej jest dla niego naturalna. Reklama odzieży sportowej prawdopodobnie zainteresuje jego obserwatorów, ale nie pasuje do publicznego wizerunku krytyka.
  • Reputacja: Ważne jest uwzględnienie reputacji lidera opinii. Sprawdź, czy brał udział w konfliktach, czy miał kontrowersyjne wypowiedzi lub zachowania, które mogą negatywnie wpłynąć na reputację twojej marki. Zbadaj wzmianki o tej osobie w sieci, ich ton i emocjonalny wydźwięk. Niektóre firmy celowo wybierają liderów opinii o kontrowersyjnej reputacji, aby podkreślić buntowniczy i prowokacyjny charakter swojej marki.

Z uwzględnieniem tych kryteriów będziesz w stanie dokonać bardziej świadomego wyboru lidera opinii, który najlepiej odpowiada twoim celom i docelowej grupie odbiorców.

Komentarz

Dodaj komentarz

Previous article
Next article

Related news

Jak własna strona www pomaga wzmocnić biznes w Polsce
    20/12/2023

    Jak własna strona www pomaga wzmocnić biznes w Polsce

    W dzisiejszym świecie Internet stał się integralną częścią życia i biznesu. W tym artykule przyjrzymy się,...